JAVNA RASPRAVA do lokalnih izbora 2021.

Aktualno 17. veljače 2021.

Poštovani građani Zaprešića,
Pred Vama je elektronički eProgram za Zaprešić (17 točaka/postova), sastavljen na temelju naših dugogodišnjih razgovora s građanima i analiza problema i potreba u našem gradu.
Praktički su ga napisali građani i prvi je predizborni program u povijesti Zaprešića koji je stavljen na otvorenu javnu raspravu!
Pozivamo Vas da do kraja ožujka sudjelujete u ovoj diskusiji, šaljete nam svoje prijedloge, pitanja, kritike ili jednostavno komentirate (na blogu, Facebooku ili putem e-maila).
Svaki Vaš konstruktivni prijedlog razmotrit će Predsjedništvo i Gradski odbor SDP-a Zaprešića, te donijeti odluku o prihvaćanju i uvrštavanju u Program s kojim ćemo nastupiti na lokalnim izborima, 16. svibnja 2021.
Ukoliko nam želite pomoći i zajedno s nama volontirati u kampanji za bolji Zaprešić, slobodno nam se javite putem e-maila ili Facebooka.

S poštovanjem,
Denis Begić, kandidat za gradonačelnika Zaprešića
Predsjednik Gradske organizacije SDP-a Zaprešić

zapresic@sdp.hr
https://eprogramzapresic.blogspot.com/
www.facebook.com/SDPZapresicGradZaZivot

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

1. Gradsku upravu i Komunalno poduzeće pametno otvoriti građanima:

„eReferendum“ – glasajte on-line na neslužbenom savjetodavnom referendumu, prije donošenja važnih odluka i pokretanja razvojnih projekata, jer Gradska uprava treba čuti mišljenje građana grada Zaprešića.
„ePrijavi“ – prijavite svaku vrstu nereda u gradu (komunalne probleme, otpad, uništavanje imovine na javnim površinama, rupe na cesti, pokvarenu javnu rasvjetu, ugrožavanje okoliša i prirode, pojavu ambrozije) putem mobilne aplikacije i web stranice „Gradsko oko građana“, a Gradska uprava će reagirati i urgirati kod nadležnih institucija.
„eProračun“ – informirajte se detaljno o trošenju novca iz gradske blagajne grafičkim prikazima i tablicama u stvarnom vremenu (tko troši i na što se troši).
„eVijeće“ – gledajte prijenos svih sjednica Gradskog vijeća na internetu, koje će i uživo biti otvorene za građane, udruge i medije.
„eKonzultacije“ – uključite se u on-line savjetovanje s javnošću za Proračun, odluke, pravilnike, planove i strategije koje donosi Gradsko vijeće.
„ePisarnica“ – putem vlastitog PIN-a pratite status zahtjeva kojeg ste predali Gradskoj upravi na rješavanje, te kod kojeg referenta se trenutno nalazi.
„eRačun“ – primajte račune i unaprijed popunjene uplatnice Gradske uprave i Komunalnog poduzeća izravno u pretinac internetskog bankarstva i plaćajte bez naknade putem mobilne aplikacije i računala (ušteda novca, vremena i papirologije).
„eObrasci“ – pronađite sve obrasce na jednom mjestu, popunite ih on-line i pošaljite u Gradsku upravu, Komunalno poduzeće, dječji vrtić ili osnovnu školu.
„ePotpis“ – Gradska uprava će uvesti elektronički potpis koji zamjenjuje vlastoručni i pečat, radi uštede vremena i papira.
„eGUP“ – pregledavajte GUP i Prostorni plan Zaprešića – namjenu površina, uvjete gradnje i korištenja zemljišta, putem navigacije i mjerenja udaljenosti i površine, te ispis dijelova karte.
„infoSMS“ – građani koji pri podnošenju zahtjeva navedu broj mobitela, primit će SMS poruku s klasifikacijskom oznakom i PIN-om za status predmeta. SMS-om će dobiti obavijest da je predmet riješen te će akte iz predmeta moći preuzeti s web stranice Gradske uprave.
Dođite na sjednicu Gradskog vijeća – sve sjednice će biti otvorene za građane.
Kontaktirajte gradonačelnika – gradonačelnikova e-mail adresa bit će javno objavljena, a moći ćete ga direktno kontaktirati putem Facebooka (dvosmjerna komunikacija) i zakazati sastanak s njim.
Kontaktirajte direktora Komunalnog poduzeća – e-mail adresa direktora bit će javno objavljena.
Dođite u Gradsku upravu i poslije podne – uvest će se popodnevni rad pojedinih odjela i službenika koji svakodnevno rade s građanima.
Dođite u Komunalno poduzeće i poslije podne – radno vrijeme blagajni i informacija bit će jednom tjedno, ali i u dane dospijeća računa, produljeno do 19:00 sati.
Sloboda medijima – ukinut će se utjecaj lokalne politike na informativne medije financirane iz gradskog proračuna.
Zaprešićke novine će se racionalizirati i preoblikovati u besplatni servisno-informativni list, u kojem neće biti gradonačelnikovih fotografija.
Gradski web site www.zapresic.hr će se modernizirati i redizajnirati u responzivnu stranicu za brzo i funkcionalno pregledavanje na mobitelima i tabletima.

2. Iskoristiti stručni i intelektualni potencijal Zaprešića:

Osnovat će se novi gradski Odjel za gospodarski razvitak, poduzetništvo, obrt i projekte EU, a ukinuti nepotrebni savjeti gradonačelnika.
U Gradskoj upravi, komunalnom poduzeću i gradskim institucijama zapošljavat će se najbolji, najstručniji i najsposobniji kandidati.
Natječaji za radna mjesta u gradskoj upravi, komunalnom poduzeću i gradskim institucijama, objavljivat će se u besplatnim zaprešićkim novinama i na internetskim stranicama, a kandidati će se prijavljivati pod šiframa/brojevima.
Uspostavit će se čvršća stručna i projektna suradnja s Veleučilištem Baltazar, fakultetima Sveučilišta u Zagrebu i drugim fakultetima u cilju kvalitetnijeg razvoja Zaprešića.
Stručnim savjetovanjima, javnim raspravama i okruglim stolovima okupljat će se stručnjaci, znanstvenici, intelektualci i poduzetnici našeg grada s ciljem da aktivno doprinose strateškom razvoju Zaprešića.
Omogućit će se utjecaj građana, udruga i mjesnih odbora na donošenje odluka gradske uprave, te ih se pozivati na sjednice Gradskog vijeća koje će uvijek biti otvorene za javnost.
U upravne i nadzorne odbore gradskih poduzeća i ustanova birat će se prvenstveno stručne i sposobne predstavnike građana i struke.
Savjet mladih će se uključiti u donošenje odluka od interesa za mladu populaciju.
Udruge umirovljenika će se uključiti u procese donošenja odluka od interesa za umirovljenike.

3. Osnažiti gospodarstvo Zaprešića – za otvaranje novih radnih mjesta:

Raspisat će se gradski natječaji za dodjelu potpora poduzetnicima za kapitalna ulaganja u malom gospodarstvu, zapošljavanju i samozapošljavanju u privatnom sektoru.
Olakšat će se i ubrzati otvaranje tvrtki na području Zaprešića „Start up paketom“ u obliku stručne, savjetodavne i jednokratne financijske pomoći, ovisno o planiranom broju zaposlenika i financijskom planu.
U suradnji s Udruženjem obrtnika Zaprešića osnovat će se Savjetodavni poduzetnički centar za informiranje o mogućnostima korištenja poduzetničkih kredita i prijava na natječaje fondova EU, investicijskih i razvojnih banaka, te mogućnostima brownfield i greenfield investicija, uključujući on-line i Facebook informiranje.
Izradit će se projektna dokumentacija za „Poduzetnički inkubator Zaprešić“ – integrirani sustav (središte stručne, savjetodavne i mentorske pomoći) – prostor u kojem poslovanje započinju potencijalni poduzetnici ili nastavljaju mala i srednja poduzeća – povoljan najam proizvodnih prostora, edukacijsko-tehnoloških prostora, ureda, dvorana i servisnih prostora.
Stvorit će se povoljniji uvjeti za izgradnju zgrada s poslovnim prostorima i uredima za najam i prodaju, te razvoj poduzetničkih zona.
Ukinut će se komunalni doprinos za izgradnju objekata za proizvodnu, turističku, odgojno-obrazovnu, visoko-obrazovnu, znanstvenu, zdravstvenu i kulturnu djelatnost, kreativne tehnologije i informatičku tehnologiju (IT sektor).
Oslobodit će se plaćanja komunalne naknade u prvoj godini poslovanja – u cilju privlačenja novih investicija.
Smanjit će se prirez porezu na dohodak na 6%, do konačnog ukidanja čim se steknu uvjeti.
Ukinut će se porez na potrošnju, u cilju poticanja ugostiteljske i turističke ponude.
Donijet će se i javno objaviti Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem, racionalno i pošteno gospodariti poljoprivredom, te uvesti konkretnije poticajne mjere za zakupnike i oživljavanje zapuštenih zemljišta.
Obustavit će se trošenje sredstava na projekte koji služe pojedincima, te pokrenuti projekti u interesu građana, koristeći sredstva fondova Europske unije.

4. Zaprešić – grad bana Jelačića:

Obnovit će se dvorac i cijeli kompleks Novih dvora Jelačićevih – otvoriti Muzej bana Jelačića u dvorcu i osnovati zavičajnu zbirku, po uzoru na uspješno obnovljene dvorce po Hrvatskoj – kultura, edukacija, rekreacija, turizam, kongresi i školski izleti djece iz cijele Hrvatske.
Pokrenut će se projekt „Grad bana Jelačića“ i Zaprešić učiniti prepoznatljivom kulturnom, izletničkom i turističkom destinacijom sjeverozapadne Hrvatske, u suradnji s umjetničkim i kulturnim udrugama koje njeguju i čuvaju baštinu bana Josipa Jelačića u Hrvatskoj i inozemstvu.
Na Šetnici će se organizirati Banski sajam poljoprivrednih proizvoda zaprešićkog kraja, Božićni sajam s više obrtničkih štandova, te Sajam antikviteta i knjiga.
Povodom Dana ustanka zaprešićkih seljaka (11. travnja 1903.) održavat će se Proljetna smotra folklora zaprešićkog i zagorskog kraja na središnjem trgu i posjećivati njihovi grobovi.
Projektom „Zapregom po Zaprešiću“ povezat će se Nove dvore, Konjički klub i dvorac Lužnicu šumskim turističkim putevima za promet kočijama i biciklima.
Obnovljene gospodarske i stambene zgrade u Novim dvorima će se dodijeliti kulturnim, umjetničkim i glazbenim udrugama na korištenje, kao i Richterova zgrada (učenički dom) koja će biti stavljena u funkciju.
Obnovit će se zgrada Stare škole u starom centru Zaprešića i staviti u kulturno-društvenu funkciju za sve generacije.
Turistička zajednica Zaprešića bit će bolje povezana s TZ Zagreba, TZ Brdovca, Marije Gorice i Dubravice, te s TZ Zagrebačke županije u cilju povećavanja izletničkih i turističkih posjeta. Ured Turističke zajednice bit će preseljen na središnji gradski trg i dostupan građanima i posjetiteljima.
„Muzej Brdovec“ će se sufinancirati iz gradskog proračuna i brendirati kao zavičajni muzej zaprešićkog kraja, koji to i jest.
Pokrenut će se projekt „Arheološki park Zaprešić-Pušća-Brdovec“ u kojem će svi kulturno-povijesni i arheološki lokaliteti činiti cjelinu velikog arheološkog parka povezanog biciklističkim stazama – turističko odredište, nova radna mjesta, odgoj i obrazovanje, stručni i znanstveni skupovi, tematske izložbe, priredbe.
Izgradit će se biciklističke staze s odmorištima uz nasipe Save i Krapine od Zaprešića do Zagreba i priključiti Zaprešić na državnu biciklističku stazu „Greenway“, te urediti staze uz potok Črnec i Lužnica.
Dio jezera Zajarki – Bager uredit će se kao sportsko-rekreacijski centar s potrebnom infrastrukturom, biciklističkim, rolerskim stazama i trim stazama s vježbalištima, centrom za vodene sportove (predviđenim GUP-om), te ugostiteljskim sadržajima.
Noćni život i koncerti za mlade preselit će se iz centra Zaprešića na jezero Zajarki.
Pokrenut će se hidrogeološka istraživanja geotermalnih izvora na području Zaprešića, radi korištenja energije za rekreaciju i sport (GUP-om planirana izgradnja bazena uz rijeku Krapinu i u blizini Srednje škole).
Izgradit će se veliko gradsko klizalište / rolalište na otvorenom za djecu i odrasle.
U novoizgrađenoj kino-dvorani će se ponovno prikazivati filmovi (filmski klasici, dječje matineje vikendom, dokumentarci, prijenosi utakmica reprezentacije…), a „Kino Zaprešić“ učlaniti u Kino-mrežu Hrvatske radi obogaćivanja programa, kao što je samoborsko.
Raspisat će se natječaj za originalne zaprešićke suvenire i poticati ponuda kvalitetnih proizvoda iz zaprešićkog kraja s brendom „Grada bana Jelačića“.
Božićni paketići zaprešićkih suvenira dijelit će se svakom kućanstvu u Zaprešiću.
Postavit će se table naziva ulica s grbom Zaprešića i opisom naziva ulice ili trga.
Na obilaznicama će se postaviti smeđe turističke table „Novi dvori Jelačićevi“ i „Dvorac Lužnica“, umjesto „Fontana“ trgovačkog centra.
Pokrenut će se osnivanje Zajednice kulturnih udruga Zaprešića radi transparentnijeg i funkcionalnijeg financiranja, te institucionalne pomoći udrugama u području kulture i umjetnosti.

5. Moderan i siguran grad:

Gradnjom novih zgrada i prostora javne namjene u centru grada iskoristit će se mogućnost izgradnje javnih podzemnih garaža s većim brojem parkirnih mjesta.
Podzemne javne garaže gradit će se u centru Zaprešića, te revidirati mogućnost gradnje garaže u Novim dvorima.
Nove zgrade Gradske uprave i Pučkog otvorenog učilišta s Glazbenom školom, projektirat će se za javnu, ali i poslovnu namjenu s podzemnim garažama.
Ukinut će se 2. zona naplate parkiranja i redefinirati područje 1. zone naplate.
Uvest će se Sustav najma gradskih javnih bicikala i električnih bicikala za građane i posjetitelje Zaprešića, na stanicama uz željezničke stanice i trgove.
Modernizirat će se i integrirati javni prijevoz ZET-a i HŽ-a, te uskladiti vozni red autobusa i vlaka.
U pregovorima sa ZET-om dogovorit će se produžetak gradske autobusne linije 182 (Trg mladosti – Šibice) do Ivanca, Jablanovca, West Gatea i željezničkih stanica Savska i Novi dvori, uz rekonstrukciju Krapinske i Marinka Bašića u Jablanovcu za mogućnost prometovanja autobusa. Radi učinkovitosti i ekonomske isplativosti, novom trasom linije 182 prometovala bi dva autobusa u suprotnim smjerovima, dok bi linija 172 (Črnomerec-Zaprešić) bila produžena do gradskog groblja.
Otvorit će se pregovori sa ZET-om o racionalizaciji izdvajanja proračunskih sredstava za ZET, odnosno pristupiti stručnoj analizi mogućnosti osnivanja Zaprešićkog prijevozničkog poduzeća, sredstvima iz proračuna Grada i okolnih Općina, kredita, poticaja i sredstava iz EU fondova.
Proširit će se parkirališta na željezničkim stanicama i opskrbiti Sustavom najma gradskih javnih bicikala.
Ukinut će se naknada za taxi – dozvole, radi bolje dostupnosti te vrste prijevoza.
Nove rekonstrukcije ulica obuhvaćat će izgradnju biciklističke staze i nogostupa s klupama ili odmorištima.
Opasna raskršća osigurat će se semaforima, izgradnjom kružnih tokova, boljom sinkronizacijom semafora, te osvjetljenjem i označavanjem pješačkih prijelaza.
Postavit će se više funkcionalnih nadzornih kamera na cestama.
Dovršetak izgradnje Pročistača otpadnih voda i izgradnja kanalizacije po mjesnim odborima neće se prebaciti na povećanje režijskih računa građanima.
Do izgradnje kanalizacije omogućit će se besplatno pražnjenje septičkih jama po kućanstvima.
Umjesto betonizacije i gradnje skupih fontana, kvalitetnije će se graditi, održavati i ograđivati dječja igrališta i sportski tereni, uređivati zelene površine, pločnici, klupe, koševi za smeće i javna rasvjeta.
Omogućit će se dostupnost pitke vode na igralištima i frekventnim javnim površinama.
Kvalitetnije će se održavati ceste, kanali za slivne vode te sanirati klizišta.
Izgradit će se ograđeni Park za pse za stari dio Zaprešića – Gradsku četvrt Centar.
Sufinancirat će se obnova fasada stambenih zgrada išaranih neprimjerenim grafitima.
Izmjestit će se autobusna stanica s benzinske pumpe na prikladnu lokaciju blizu glavne željezničke stanice, izbjegavajući prijelaz pješaka preko benzinske pumpe.
Pokrenut će se projekt izgradnje mosta Zaprešić – Samobor, u suradnji sa Zagrebačkom županijom i Gradom Samoborom.
Pokrenut će se uklanjanje nedostataka i dogradnja infrastrukture pothodnika, nadvožnjaka, bukobrana, parkirališta i stajališta kod željezničke stanice Savska, radi boljeg prometnog povezivanja Savske, Turkovićeve i Malekovićeve ulice i uređenja okoliša.
Izgradnjom svjetlovodne (optičke) mreže omogućit će se veći izbor pružatelja telekomunikacijskih usluga uz veću brzinu i kvalitetu, jeftiniji internet za građane, ali i efikasnost svih e-usluga Gradske uprave i Komunalnog poduzeća.

6. Grad prijatelj djece (u vrtićima):

Mjesečna cijena dječjeg vrtića će biti niža (barem za 10%), za drugo dijete za 50%, a za treće i svako sljedeće dijete vrtić će biti besplatan. Cijena vrtića posebno će biti snižena za roditelje s manjim prihodima.
Uvest će se sustav „eVrtić“ – transparentan, pravedan, centraliziran javni proces on-line upisa u sve gradske i privatne dječje vrtiće koji će omogućiti da svako dijete ima osigurano mjesto u vrtiću.
Izgradnjom još jednog dječjeg vrtića s jaslicama, svako dijete će dobiti svoje mjesto u vrtiću (GUP-om planirana izgradnja nasuprot golf-igrališta Novi dvori).
Izgradnjom novog vrtića ispoštovat će se pedagoški standard, tako da u vrtićkim grupama ne bude više od 25 djece, a u jasličkim ne bude više od 15 djece, te će se preseliti vrtićke grupe s Trga mladosti.
Do izgradnje novog vrtića, liste čekanja će biti transparentne, uz mogućnosti žalbe.
Povećat će se normativi svih obroka za djecu u vrtićima, a naročito voćnog obroka.
Boravak djece u vrtićima bit će poboljšan uređenjem prostora, kvalitetom prehrane, boljom opskrbom svakodnevnim potrepštinama, te dodatnim odgojnim i kreativnim sadržajima, čime će se uravnotežiti standard svih vrtića na bolje.
Besplatni program ranog učenja engleskog jezika bit će uveden u sve dječje vrtiće.

7. Grad prijatelj djece (u školama):

Upravna vijeća škola i vrtića bit će povjerena prvenstveno stručnjacima, te će njihovi zaključci i zapisnici biti javno objavljivani.
Produženi boravak u školama će se produžiti do 3. razreda isključivo u jutarnjoj smjeni, a mjesečna cijena boravka smanjit će se za 50%.
Uz besplatne udžbenike osigurat će se besplatne radne bilježnice za sve osnovce i besplatni udžbenici za srednjoškolce.
Svi učenici od 5. razreda dobit će besplatni tablet, a učenici nižih razreda besplatne školske papučice domaćih proizvođača.
Pokrenut će se projekt „Pomoć djeci s teškoćama u učenju i razvoju“ te omogućiti suvremene kvalitetne uvjete za njihovo obrazovanje i odgoj u školama i vrtićima, u suradnji s Centrom za mladež i socijalnim udrugama.
Dječji programi „Ljeto u Zaprešiću“ i „Zima u Zaprešiću“ proširit će se na 10-satni subvencionirani program, te će se ponuditi ljetovanja i zimovanja za djecu tijekom školskih praznika.
Izradit će se projektna dokumentacija za izgradnju još jedne osnovne škole, u cilju ostvarivanja standarda održavanja nastave u samo jednoj smjeni. (GUP-om planirana na kraju Ulice Ružića Hlaja).
Građanski odgoj i obrazovanje uvest će se kao izvannastavna aktivnost u višim razredima osnovnih škola, radi promicanja nenasilja, tolerancije i solidarnosti, te razvijanja ljudskih vrijednosti koje se temelje na prihvaćanju i uključivanju različitosti, poštovanja ljudskih prava kao i razumijevanja života u građanskom društvu.

8. Grad prijatelj mladih:

Pokrenut će se izgradnja stanova za najam za mlade i POS – Program poticane stanogradnje s povoljnom cijenom kvadrata i kamatnom stopom.
Objavit će se javni poziv za dodjelu potpora za zapošljavanje i samozapošljavanje mladih.
Povećat će se broj stipendija, a dodjela temeljem on-line natječaja učiniti transparentnom i otvorenom za sve zainteresirane.
Pučko otvoreno učilište će se više otvoriti prema građanima i djelomično prenamijeniti u multifunkcionalni Klub mladih (kultura, edukacije, zabava, koncerti, filmske projekcije).
Povećat će se sadržaj filmskog, kulturnog, obrazovnog, zabavnog i sportskog karaktera u gradu.
Omogućit će se djelovanje udrugama mladih prenamjenom i dodjelom na korištenje postojećih javnih prostora.
Vijeće za prevenciju Grada Zaprešića će se redovito sastajati, raspravljati o mjerama za povećanje mira i sigurnosti u lokalnoj zajednici, poboljšavanja prometno-sigurnosne situacije, te pokrenuti gradski Plan prevencije društveno neprihvatljivog ponašanja mladih.
Korištenjem fondova EU za socijalno uključivanje i socijalnu skrb, preventivna djelatnost će se podići na višu razinu.
Otvorit će se “Gradsko savjetovalište za mlade i roditelje” u suradnji s Centrom za socijalnu skrb i Crvenim križem Zaprešića – individualna i grupna savjetovanja u cilju prevencije neprihvatljivog i delinkventnog ponašanja mladih, prevencije ovisnosti, te poticanja nenasilnog rješavanja sukoba, prosocijalnih oblika ponašanja, odgovornog roditeljstva, skladne obiteljske dinamike u cilju jačanja obiteljskih kapaciteta za što odgovornije funkcioniranje obitelji, kao i za osnaživanje pojedinaca i obitelji u kriznim situacijama.
Raspisat će se gradski natječaji za potpore projektima edukacije studenata, nezaposlenih, te unapređenja učinkovitosti i kvalitete sustava obrazovanja.
Pokrenut će se volonterski programi i akcije civilnog društva – razvijanje empatije kod mladih, poticanje skrbi za starije osobe i djecu.

9. Pokažimo zahvalnost našim starijim sugrađanima:

Pokrenut će se projekt gradskog socijalnog Doma za starije i nemoćne okruženog zelenilom i parkom – potencijalna lokacija: adaptirana zgrada Gradske uprave u Novoj ulici 10.
Uvest će se dnevni boravak za starije građane u multifunkcionalnom Klubu umirovljenika s dovoljno prostora za društvene igre, projekcije, predstave i fizičke aktivnosti, uz osmišljen program i stručnu skrb.
Uvest će se besplatni sistematski pregledi za umirovljenike, u suradnji sa Zagrebačkom županijom i Domom zdravlja.
Pokrenut će se projekt „Gerontodomaćice“ – zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih žena koje bi brinule za stare i nemoćne građane kojima je to najpotrebnije.
Uvest će se besplatni ZET-ov pokaz za umirovljenike, kao što imaju Zagrepčani.
„eBožićnice“ – Povećat će se iznos božićnice za umirovljenike i isplaćivati sukladno prihodovnom cenzusu umirovljenika. Potrebna dokumentacija će se prikupljati on-line te božićnica isplaćivati svima na tekući račun na koji primaju mirovinu, a ne na šalteru FINA-e.
Uvest će se uskrsnica za umirovljenike.
Uvest će se mjesečni doplatak za umirovljenike s malim mirovinama i prihodima, slično kao što imaju Zagrepčani.
Pokrenut će se besplatni umirovljenički tečajevi za korištenje pametnih telefona, tableta i laptopa – nove digitalne vještine.
Pokrenut će se različiti programi rekreacije za umirovljenike (tjelovježba, yoga, šetnje u prirodi, kuglanje, plivanje…) i međugeneracijske radionice za hobije i edukacije.

10. Sport i rekreacija dostupni svim građanima:

Izbacit će se politika iz sporta, pogotovo iz nogometa, a Zajednica sportskih udruga će se prepustiti istaknutim sportašima na dobrobit cijele zajednice.
Održavat će se koordinacija sportskih stručnjaka i klubova, u suradnji sa Zajednicom sportskih udruga Grada Zaprešića, s ciljem osmišljavanja i organiziranja slobodnog vremena mladih i djece.
Osigurat će se ravnopravno korištenje dvorana i prostora za sve klubove i sportove.
Financirat će se sportski klubovi putem otvorenog natječaja za dodjelu sredstava, transparentno i otvoreno za sve zainteresirane.
Više proračunskog novca će se ulagati u amaterski sport i individualne sportove.

11. Manje smeća – više cvijeća i drveća:

Kontejneri za plastiku i papir (žute i plave kante) praznit će se 2 puta mjesečno, a za komunalni otpad (crne kante) 2 puta tjedno.
Postavit će se novi „Zeleni otoci“ za odvojeno skupljanje otpada (staklo, tekstil, papir, plastika, bio-otpad) s podzemnim kontejnerima bez ključa i s video-nadzorom.
Podzemni kontejneri i kante za smeće će se redovito prati i dezinficirati.
Stanarima u zgradama dijelit će se vreće za različite vrste otpada (žute, plave i smeđe).
Podijelit će se komposteri po domaćinstvima u obiteljskim kućama.
Zaposlit će se više komunalnih redara i reorganizirati Referada za komunalno-prometno redarstvo za više reda na javnim površinama.
Organizirat će se „Zelena čistka“ – godišnja javna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada, koju će predvoditi Gradska uprava i njeni zaposlenici.
Očistit će se divlja odlagališta otpada i uspostaviti sustav za prevenciju nastanka novih putem funkcionalnog video-nadzora. Primijenit će se kažnjavanje onih koji krše Odluku o komunalnom redu, te provoditi kontinuirano informiranje građana o odvajanju otpada.
Osnovat će se „Gradski vrtovi“ za dodjelu parcela na besplatno korištenje građanima za sadnju povrća i cvijeća za vlastite potrebe.
Zasadit će se „Javni voćnjak“ u kojem će građani brati voće za osobne potrebe, a na pojedinim zelenim površinama posaditi voćke starih sorti.
Pokrenut će se postupak proglašenja kompleksa Novih dvora Jelačićevih spomenikom parkovne arhitekture, radi zaštite prirodnog ambijenta i kontrole sječe stabala.
Sječa bolesnog drveća na javnim gradskim površinama bit će strogo kontrolirana.
Uspostavit će se trajno praćenje kvalitete zraka putem mjernih stanica u središtu grada i četvrti Sjever, objavljivanje realtime on-line vremenskog dijagrama za pregledavanje podataka o čistoći zraka unatrag godinu dana, te poduzimati mjere protiv zagađenja zraka.
Kontinuirano će se pratiti kvaliteta vode za piće putem redovitih analiza od strane akreditiranog nezavisnog laboratorija, te javno objavljivati dobiveni nalazi.
Pokrenut će se program sufinanciranja analize zdravstvene ispravnosti vode u domaćinstvima, korištene iz individualnih (privatnih) objekata: zdenci, izvori, cisterne.
Uspostavit će se monitoring industrije u zaprešićkom kraju, obvezujući ih na postupanja propisana važećim zakonima i uredbama iz područja zaštite okoliša i prirode.
Odlagalište komunalnog otpada „Novi dvori“ sanirat će se sukladno zakonskoj regulativi i planu sanacije.
Dopustit će se držanje koka nesilica u domaćinstvima s okućnicom uz definiranje dozvoljenog broja nesilica te strogih higijenskih uvjeta s propisanom kontrolom i predviđenim sankcijama.
U školama i vrtićima će se provoditi programi edukacije djece o zaštiti okoliša i prirode, te razvrstavanju otpada u domaćinstvima.
Raspisat će se gradski natječaji za potpore projektima prilagodbi klimatskim promjenama i projektima zelene infrastrukture.
Odredit će se parcela za Park za božićne jelke – za sadnju, odlaganje i kompostiranje korištenih jelki.

12. Gradska uprava na usluzi udrugama:

Formirat će se mreža zaprešićkih udruga radi bolje suradnje i organiziranja gradskih manifestacija, u suradnji s Turističkom zajednicom Zaprešića.
Udrugama će se dodijeliti na korištenje gradske prostorije za njihove potrebe, u suradnji s mjesnim odborima.
Više će se poticati amatersko kulturno i umjetničko stvaralaštvo.
Osnovat će se povjerenstvo za dodjelu sredstava udrugama putem natječaja, transparentno i otvoreno za sve zainteresirane.
Udruge koje se financiraju će Gradskoj upravi podnositi detaljna godišnja financijska izvješća.

13. Ravnomjerni razvoj svih mjesnih odbora i naselja:

Mjesni odbori i Gradske četvrti bit će otvoreni građanima i održavat će sjednice otvorene za sve svoje mještane.
Mjesnim odborima dat će se veća upravljačka prava i ovlasti.
Bez prethodnih rasprava u Mjesnim odborima i Gradskim četvrtima neće se mijenjati prostorni plan, nazivi ulica, naplata parkiranja i izgradnja komunalne infrastrukture.
Otvorit će se žiro-računi Mjesnih odbora za samostalno upravljanje novcem za male komunalne radove, te omogućiti da u dogovoru s građanima predlažu svoje projekte i pokreću komunalne akcije u skladu sa stvarnim prioritetima.
Kvalitetnije će se graditi, održavati i ograđivati dječja igrališta i sportski tereni, uređivati zelene površine, pločnici, klupe, koševi za smeće i javna rasvjeta.
Redovito će se održavati ceste, kanali za slivne vode te sanirati klizišta.
Mjesni odbori će sazivati zborove građana i tematske javne tribine.
Građanima će se omogućiti da putem Mjesnih odbora organiziraju radne grupe koje će poticati rješavanje problema u svom mjestu i kvartu.
Organizirat će se edukacija za vijećnike Mjesnih odbora kako bi, u skladu s potrebama građana, uspješno djelovali na organizaciji kvalitetnijeg života u našem gradu.
Predsjednici svih Vijeća Mjesnih odbora i Gradskih četvrti bit će pozivani na sjednice Gradskog vijeća i sastanke s gradonačelnikom.
Izbori za mjesnu samoupravu održavat će se istog dana kad se održavaju i lokalni izbori, zbog uštede proračunskih sredstava i većeg odaziva birača.

14. Zdravi građani u zdravom gradu:

Dom zdravlja i Zdravstveni centar Sjever bit će bolje opremljeni medicinskom dijagnostičkom opremom.
Izradit će se projekcija potreba otvaranja novih pedijatrijskih i specijalističkih ordinacija.
Putem specijaliziranih udruga i ustanova radit će se na prevenciji i obrazovanju djece i mladih o važnosti čuvanja zdravlja.
Sustavom praćenja unutarnje kvalitete zraka obuhvatit će se sve učionice u osnovnim školama, srednjoj školi i svim sobama u dječjim vrtićima (kontrola razine CO2, temperature i vlage u zraku) radi zdravlja djece.
Uvodit će se preventivni specijalistički pregledi za rizične skupine građana s posebnom brigom za osobe s invaliditetom.
Stvorit će se povoljniji uvjeti i poticaji za izgradnju privatnih poliklinika, kao npr. u gradu Sveta Nedelja.
Gradska uprava će svoje projekte prijavljivati na mnoge natječaje EU fondova namijenjene prevenciji bolesti, osobama s invaliditetom, socijalnom uključivanju građana i socijalnoj skrbi.

15. Naše mjere protiv korona – krize:

Ukidanje naknada gradskim vijećnicima, vijećnicima mjesnih odbora i gradskih četvrti, te članovima upravnih i nadzornih odbora gradskih institucija.
Smanjenje odnosno ukidanje prireza porezu na dohodak.
Oslobađanje od plaćanja režijskih troškova komunalnim poduzećima Zaprešić d.o.o. i ViO d.o.o. za građane koji ostanu bez posla i/ili plaće ili im se dohodak svede na minimalnu plaću.
Odgoda plaćanja režijskih troškova komunalnim poduzećima Zaprešić d.o.o. i ViO d.o.o. za poslovne subjekte i obrtnike koji zaustave svoj rad zbog smanjene ekonomske aktivnosti.
Odgoda plaćanja režijskih troškova komunalnim poduzećima Zaprešić d.o.o. i ViO d.o.o. u slučaju uvođenja mjera ograničavanja kretanja ljudi.
Odgoda svih postupaka ovrhe od strane Gradske uprave, Zaprešić d.o.o. i ViO d.o.o.
Oslobađanje od plaćanja usluge dječjih vrtića te produženog boravka i ručka u školama za cijelo vrijeme obustave nastave i rada dječjih vrtića.
Oslobađanje plaćanja komunalne naknade za poslovne subjekte i obrtnike, bez kamate.
Oslobađanje plaćanja korištenja javnih površina i najmova javnih prostora koji su u zakupu.
Nakon ukidanja mjera odgoda plaćanja potraživanja, svim subjektima omogućiti ugovaranje obročnih otplata dugovanja.
Obustavljanje realizacije većine planiranih proračunskih rashoda koji nisu nužni za redovito osnovno poslovanje Gradske uprave i gradskih institucija.
Usmjeravanje proračunskih sredstava planiranih za gradske manifestacije, kapitalne projekte, reprezentaciju i ostale nenužne rashode – u stabilnost Proračuna, održavanje gospodarske djelatnosti, Centar za socijalnu skrb, Gradsko društvo Crvenog križa i Stožer civilne zaštite.
Uvođenje dodatne socijalne pomoći za građane koji su najpogođeniji recesijom zbog ostanka bez posla ili zatvaranja obrta.
Pokretanje projekta „Gradski vrtovi“ građanima na korištenje, na zemljištu u vlasništvu Grada i Države, te otvaranje mogućnosti držanja peradi u velikim okućnicama.

16. Jačanje sustava Civilne zaštite Grada Zaprešića:

Redovito i po potrebi izvanredno će se provoditi Planova vježbi civilne zaštite (zaštite, spašavanja i evakuacije), a naročito u školama, dječjim vrtićima i ostalim javnim ustanovama.
Adekvatno će se popunjavati, raspoređivati, osposobljavati i uvježbavati obveznike Civilne zaštite Grada Zaprešića za slučajeve elementarnih nepogoda, katastrofa, ugroza i epidemija, u skladu s Planom djelovanja Civilne zaštite Grada Zaprešića, kako sustav ne bi zakazao na terenu, kao što se dogodilo za vrijeme razornog potresa u prosincu 2020. godine, kada se ovisilo isključivo o volonterima na licu mjesta.
Osigurat će se dostupnost i opremljenost javnih objekata za privremeni smještaj sa sanitarnim uvjetima i kapacitetima za pripremu hrane (osnovne škole, srednja škola, sportske dvorane).
Redovito će se provoditi godišnje održavanje te kontrola stanja i inventara svih 29 skloništa osnovne zaštite u stambenim objektima, ustanovama i poduzećima na području Grada Zaprešića.
Adekvatno i kontinuirano će se informirati i educirati građane putem gradskih informativnih medija, javnih tribina i radionica.

17. Novi Trg žrtava fašizma – katastrofu pretvoriti u šansu:

Hitno će se pristupiti rušenju svih potresom oštećenih i neupotrebljivih višestambenih i javnih zgrada, radi sigurnosti naših sugrađana i prolaznika. Planski i stručno će započeti pripreme za novogradnju. Bez kalkuliranja s obnovom konstrukcija, koja je dugoročno skuplja.
S obzirom na Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom, prema kojem bi se cjelovita obnova konstrukcije i popravak konstrukcije trebala provesti izvođenjem radova pojačanja potresom oštećene građevinske konstrukcije zgrade kojima bi se postigla mehanička otpornost i stabilnost zgrade u odnosu na potresno djelovanje u skladu s Tehničkim propisom za građevinske konstrukcije, proizlazi da je ekonomski povoljnije financirati zamjensku novogradnju na istim lokacijama. – uz mogućnost dodatnog ulaganja putem javno-privatnog partnerstva.
Katastrofa će se pretvoriti u šansu za novi zamah modernom stambenom, poslovnom i kulturnom razvoju Starog centra, kojim će se prostorno-planski i arhitektonski izmijeniti GUP grada Zaprešića i riješiti problem nedostatka poslovnih i uredskih prostora, te parkirnih mjesta u centru Zaprešića.
Rješenje obnove Starog centra usmjerit će se na izgradnju novih višestambenih zgrada s podzemnim garažama za stanare, na mjestu starih i oštećenih građevina, putem državnog Fonda za obnovu i sredstava iz Fonda solidarnosti EU, sukladno Zakonu o obnovi zgrada oštećenih potresom. Alternativno brže rješenje: Grad Zaprešić će u suradnji sa zainteresiranim investitorima izgraditi nove stambene zgrade na gradskom zemljištu ili zemljištu potencijalnog investitora i zamijeniti ih s vlasnicima stanova za stare porušene zgrade.
Cjelokupna rekonstrukcija Trga žrtava fašizma obuhvatit će izgradnju nove moderne upravne zgrade, koja bi objedinila: Općinski i Prekršajni sud, Gruntovnicu i Katastar, urede Zagrebačke županije (matičar, imovinsko-pravni poslovi, ured za branitelje), Gradsku upravu Grada Zaprešića, Gradsku vijećnicu i podzemnu garažu.
Na mjestu stare oštećene zgrade POUZ-a, izgradit će se novo Pučko otvoreno učilište s modernom kino-dvoranom, adekvatnim prostorom za Glazbenu školu, umjetničkom galerijom, Foto-kino-video klubom i podzemnom garažom za potrebe POUZ-a.
Sklopiti će se sporazum s vlasnikom Robne kuće na Trgu žrtava fašizma o izgradnji novog trgovačkog centra s podzemnom garažom, u okviru cjelokupne rekonstrukcije trga.
Izradit će se projektna dokumentacija za rekonstrukciju i proširenje gradske tržnice, u okviru rekonstrukcije Trga žrtava fašizma.
Postojeću zgradu Gradske uprave u Novoj ulici 10 adaptirat će se za budući gradski socijalni Dom za starije i nemoćne s pripadajućim parkom i zelenilom (P=6.632 m2).

Novac sa žiro-računa za pomoć građanima stradalima u potresu (cca 500.000,00 kn, 19.2.2021.) mogao bi se dodijeliti na sljedeće načine:

Sufinanciranje troškova izrade elaborata za rušenje i projektne dokumentacije novih višestambenih zgrada.
Nenamjenska podjela stradalim građanima prema socijalnim kriterijima (obitelji s djecom, umirovljenici, nezaposleni, socijalno ugroženi…).
Dodjela oštećenim građanima kojima je najamnina veća od 2.000,00 kn/mj. i/ili za režijske troškove koji su veći od onih koje su plaćali u vlastitom stanu.
Dio sredstava doznačiti građanima koji su ostali živjeti u svojim oštećenim nekretninama – za popravke stanova i obiteljskih kuća.
Na žiro-račun kontinuirano uplaćivati proračunska sredstva namijenjena za naknade gradskim i mjesnim vijećnicima i političkim strankama, te račun ostaviti otvoren dok se ne prevlada kriza izazvana potresom.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zaprešićki program za mlade od 18 do 35 godina
Kratko i konkretno:

Izgradnja stanova za najam po povoljnim cijenama.
Zaprešićki POS – Program poticane stanogradnje – krediti s povoljnom kamatom i niža cijena kvadrata stana.
Poticaji za samozapošljavanje i zapošljavanje mladih.
Osnivanje multifunkcionalnog Kluba mladih (kultura, edukacije, koncerti).
Uređenje i bolje održavanje svih sportskih terena.
„eStipendije“ – prijavi se online za stipendiju Grada Zaprešića, otvoreno i transparentno.